2019. aug 02.

Keratosis pilaris avagy a grízes bőr

írta: Dr. Bojtor Adrienn Erzsébet
Keratosis pilaris avagy a grízes bőr

shutterstock_1456995182.jpgNemrég keresett meg egy kedves ismerősöm azzal, hogy a felkarján lévő apró pöttyös bőrelváltozása nagyon zavarja, mit tudok ajánlani neki. Rengeteg krém kipróbálásán van már túl, mégsem jutott egyről a kettőre.
Mivel sokakat érint a grízes bőr nevű állapot, bejegyzésemben összeszedem a tudnivalókat róla.

Érdes tapintatú bőr, apró piros pöttyök a felkaron vagy kicsi fehér dudorok a combon. Mi ez? Miért alakul ki? És mit tehetünk annak érdekében, hogy enyhítsük a tüneteket?

Bőrünk legfelső rétegében a hámsejtek, az ún. keratinociták folyamatosan osztódnak. A hám mélyebb rétegei felől egyre feljebb kerülve végül elszarusodnak és elhalt sejtek formájában leválnak a felszínről. Ezt hívjuk a bőr természetes hámlási folyamatának, a bőr megújulásának, mely 28 naponta megy végbe.

Ha ebbe a rendszerbe hiba csúszik, a szőrtüszők nyílása körül felhalmozódnak az elhalt hámsejtek vagyis ezek fő alkotója, a keratin és ún. keratin dugók alakulnak ki. Ezeket az eltömődött szőrtüszőket érzékeljük mi apró dudorok formájában.

Bár javarészt banális bőrelváltozásról van szó, jelenlétük rendkívül zavaró lehet, az érintettek gyakran még nyáron is igyekeznek ruhával fedni a tünetes testtájaikat.

little-boy-1635065_640.jpg

A grízes bőr kialakulásának az okát nem egészen ismerjük, de annyi biztos, hogy genetikai tényezők szerepet játszanak benne, családon belül halmozottan fordulhat elő. Gyakran találkozunk vele ún. atópiás egyéneken, tehát olyanokon, akik veleszületetten hajlamosak bizonyos allergiás kórképekre: atópiás dermatitisz, asztma a leggyakrabban kialakuló betegség a körükben.

A keratosis pilaris jellemzően gyermekkorban jelenik meg, serdülőkorban gyakori a spontán javulás.


Hogyan tudjuk csökkenteni a tüneteket?

Sajnos, nagyon makacs elváltozásról van szó és végleges megoldás jelenleg nincs a tarsolyunkban. Ugyanakkor pár szabály betartásával és kitartó, rendszeres bőrápolással szépen lehet enyhíteni a tüneteket. 

Előzzük meg a bőrünk kiszáradását!
Az eltömődött szőrtüszők a faggyúmirigyek működésének zavarát is eredményezik. A faggyúmirigyeink ugyanis a termelt faggyút a szőrtüszőkön keresztül juttatják a bőrünk felszínére, ezzel fenntartva annak megfelelő hidratáltsági állapotát. Keratosis pilaris fennállása esetén a faggyú nem tud kiürülni a bőr felszínére, hanem megragad a keratin dugó alatt. A kivezető cső falára nyomást gyakorolva pedig gyulladást eredményezhet.

Rendkívül fontos tehát a bőr megfelelő hidratáltságának fenntartása!

Kíméletesen tisztítsuk a bőrt: kerüljük a szappanok használatát, mivel azoknak szárító hatásuk van. Használjunk gyengéd, illatanyagmentes olajos tusfürdőket!
Mellőzzük a hosszú, meleg vizes fürdőzéseket! Langyos vízzel zuhanyozzunk, minél rövidebb ideig!

A száraz levegő rontja a tüneteket. A fűtés szezon idején érdemes otthonunkba párologtatót beszerezni!

Kerüljük az irritációt!
(pl. a kaparást, a borotva-, a gyanta- és epilátor használatot!)
Ezek gyulladást előidézve a tüneteken jelentősen ronthatnak.

Előfordulhat féltartós szőrtelenítési eljárások (gyanta, epilátor) során, hogy a szőr a visszanövéskor nem tud kinőni, gyulladás jelentkezik. Ilyen esetben javasolt a tartós szőrtelenítés (lézer, IPL).


Hámlasszunk kíméletesen!
Az elhalt hámsejtek eltávolítását hivatottak szolgálni a különböző hámlasztó kenőcsök. Klinikai vizsgálatok alátámasztották a tejsav-, szalicyl sav- illetve karbamid tartalmú hámlasztók hatékonyságát keratosis pilaris kezelésében.

Mamidermatipp:

A keratosis pilaris egy állapot, amit ha el tudunk fogadni és bőrünk ápolását a napi rutinunk részévé tenni, sokkal elégedettebbek leszünk.
Az esti zuhanyzáskor tisztítsuk meg  bőrünket a napi szennyeződésektől, majd a még nedves bőrünkre kenjük fel a hidratáló krémünket. Erre tudjuk ajánlani pl. a patikákban megvásárolható Cremor aquosus vagy Sanatopic nevű testápolókat. Vastagon felkenve, a bőrünkön egy ideig fennhagyva szépen megpuhítja a bőrünket és a keratin dugókat. Ezt követően egy finom szivaccsal vagy szauna kendővel letörölhetjük, enyhén ledörzsölve az elhalt hámsejteket a felszínről. Ajánlani tudjuk továbbá a CeraVe hidratáló krémet is, mely nemrég érkezett meg hazánkba. Nagyon jók a visszajelzések róla, hatékonyan 
hidratálja és puhítja a nagyon száraz bőrt és megakadályozza a felszíni nedvességvesztést.

 

Szóba jöhetnek még vényköteles szerek is. Ezekhez akkor nyúlunk, amikor a szárazság mellett irritáció, viszketés, égő érzés jelentkezik, illetve ha gyulladást, esetleg gennyes gyulladást tapasztalunk.
Ilyenek a retinoidok, melyeket az érdesség és pirosság csökkentésére javasolunk. Fontos tudni róluk, hogy terhes és szoptató nőknek ellenjavallt a használatuk.
Lokális szteroidokat kifejezett gyulladásos tünetek esetén alkalmazunk.

Ha a fentiek nem segítenek lézeres terápiák is rendelkezésünkre állnak, melyekkel látványos javulás érhető el.

 

Megan N Landis, MD: Keratosis pilaris (Uptodate)
Jason F. WangSeth J. Orlow : Keratosis Pilaris and its Subtypes: Associations, New Molecular and Pharmacologic Etiologies, and Therapeutic Optio Keratosis Pilaris and its Subtypes: Associations, New Molecular and Pharmacologic Etiologies, and Therapeutic Options (PubMed)
Ally N Alai, MD, FAAD: Keratosis pilaris (Medscape)
Kárpáti Sarolta: Bőrgyógyászat és venerológia

Szólj hozzá

lézer bőrgyógyászat szteroid ipl pöttyök dermatology retinoid mamiderma keratosispilaris grízesbőr dudorok