Amit a szteroid kezelésről tudni érdemes
A szteroidok a leggyakrabban alkalmazott hatóanyagok a bőrgyógyászatban.
Használatukat sokszor bizalmatlanság övezi, melyet azt gondolom gyakran az ismeretlentől való félelem idéz elő. Bejegyzésemben szeretném bemutatni a szteroidok jótékony és sok esetben nélkülözhetetlen hatásait, így közelebbről megismerve őket, bízom benne, kevésbé fogunk tartani az alkalmazásuktól.
A természetben többféle szteroid létezik.
A szteroid szót a hétköznapokban a teljesítményfokozásra használt anabolikus szteroidokra, illetve a mellékvesekéregben termelődő glükokortikoidokra használjuk.
Az utóbbiak elsősorban a fehérje- és szénhidrát anyagcserére ható hormonok, melyeket némi szerkezeti átalakítással számos orvosi szakterületen használunk: például a tüdőgyógyászatban asztmás betegeknél, a reumatológiában ülőideg-zsába jelentkezésekor, gasztroenterológiában gyulladásos bélbetegségben szenvedő betegeknél, szervátültetések alkalmával.
Használatuk akut allergiás kórképekben életmentő lehet!
A szteroid kezelés, csak úgy, mint minden más gyógyszeres kezelés, mellékhatásokkal járhat. Ezek (például magas vérnyomás, cukorbetegség, csontritkulás, szemészeti szövődmények) javarészt szájon át vagy injekció formájában való alkalmazásuk során lépnek fel. Tapasztalt szakemberrel való együttműködésben azonban, rendszeres kontroll mellett használatuk biztonságos lehet.
Lokálisan, tehát helyileg, a testfelületen alkalmazva őket a mellékhatások zöme elkerülhető, hiszen így a vérkeringésbe csak minimális mennyiségben jutnak.
A bőrgyógyászatban a helyileg ható szteroidokat napi szinten használjuk.
A szteroidoknak gyulladáscsökkentő és az immunrendszer működését elnyomó hatásuk van
Csökkentik a bőrpírt, a duzzanatot és a fájdalmat. Mérséklik a kórokozók, a fizikai és kémiai ártalmak, az autoimmun betegségek vagy túlérzékenységi reakciók okozta gyulladásos reakciókat, amikor az immunrendszer túlzott aktiválódása nem kívánatos.
A szteroidok a betegség által érintett bőrterületen hatnak
A bőrről való felszívódás mértéke a gyulladt és berepedezett bőrterületeken sokkal nagyobb, mint az egészséges bőrön, így elsődlegesen itt fejtik ki hatásukat.
Az ideális szteroid
Az alkalmazott készítményeket hatáserősségük alapján hét csoportba soroljuk az igen erőstől az enyhe hatású szteroidokig.
A terápia kiválasztásánál figyelembe vesszük, hogy a hatás mértéke testtájanként is eltérő: míg a tenyerek és a talpak vastag bőre alig, az arc vagy a lágyék vékony bőre kifejezetten áteresztő a szteroidok számára.
Megvizsgáljuk, hogy mekkora bőrfelület érintett, melyet kezelni szeretnénk, hiszen a nagyobb felületen való alkalmazás nagyobb szteroid terhelést is jelent!
Nem mindegy, hogy milyen formában alkalmazzuk őket! Léteznek kenőcs, krém, emulzió, oldat, gél és hab formájában is felvihető szteroidok. Míg például a kenőcsök a legerősebb hatást biztosító vivőanyagok, a betegek nem igazán kedvelik, mivel zsírosak és a javasolt naponta többszöri alkalmazás mellett ez kényelmetlen, hajas bőrfelületre pedig nem is használhatók.
A kortikoszteroidok alkalmazásánál tehát számos szempontot figyelembe véve választjuk ki a legmegfelelőbb készítményt a kezelendő problémára, figyelembe véve, hogy a lehető legenyhébb formában és legrövidebb ideig alkalmazzuk őket!
Mire használjuk a szteroidokat?
Igen erős szteroidokat alkalmazunk súlyos bőrgyulladásokban (pl. pikkelysömör, súlyos atópiás dermatitisz, súlyos kontakt dermatitisz).
Közepesen erős hatásúakat használunk az arcot nem érintő közepes és mérsékelt bőrgyulladásokban. Az arcokon és nemi szerveken, illetve gyermeknél mindig alacsony hatásfokú készítményeket alkalmazunk és csak korlátozott ideig.
Azok a fránya mellékhatások
A mellékhatások krónikus, hosszú ideig, nagy testfelületen való alkalmazás során lépnek fel!
A bőr elvékonyodhat és sérülékennyé válhat, striák jelenhetnek meg. Pattanások és fokozott szőrnövekedés jelentkezhet. A szteroid kezelés késlelteti a sebgyógyulást, a lokális fertőzés hajlamot fokozza, pigmenthiányt idézhet elő.
Ezek ismeretében nagyon fontos a rendszeres orvosi kontroll, hiszen idejében észlelve az intő jeleket a folyamat a legtöbb esetben megállítható, akár vissza is fordítható!
Gyermekeknél is alkalmazható szteroid
Az atópiás dermatitisz és ekcéma kifejezetten gyakori kórképek gyermekkorban és jelentős hatással vannak az érintettek életminőségére. Kezelésükben a szteroidok szerepe nélkülözhetetlen, de sajnos gyakran tapasztaljuk, hogy a szülők/ gondozók a biztonsággal kapcsolatos aggályaik miatt nem vagy nem megfelelően alkalmazzák őket. Fontos kiemelni azonban, hogy a kezeletlen, viszketéssel társuló állapotok a gyermekek pszichoszociális fejlődésére rányomják negatív bélyegüket.
Megfelelő indikációban és körültekintéssel biztonságosan alkalmazhatók gyermekeknél a készítmények.
A gyermekek testfelülete kisebb, bőrük jobban átjárható, így kevesebb helyi kortikoszteroidot igényelnek bizonyos állapotokban, mint a felnőttek.
Előnyben részesítjük az alacsonyabb hatásfokú szteroidokat, azonban súlyos gyulladásos kórképek esetén, korlátozott ideig (legfeljebb két hétig, naponta egyszeri alkalmazásban) erős hatású készítményeket is használunk.
Kerüljük az alkalmazást az arcon és más vékony bőrű területekre (pl. a gát, hónalj).
Nagy testfelületen csak kivételesen esetben alkalmazzuk őket, megelőzve ezzel a fejlődésre, növekedésre kifejtett káros hatásaikat.
Terhesség, szoptatás és szteroid
A terhesség alatti alkalmazás biztonságosságára vonatkozó adataink korlátozottak.
Előnyben részesítendők a kevésbé erős helyi kortikoszteroidok. Amennyiben azonban erős lokális kortikoszteroid adása szükséges, a felhasznált mennyiséget minimálisra kell csökkenteni, és a magzati növekedést ellenőrizni kell.
Nem ismert, hogy a helyi szteroidok kiválasztódnak-e az anyatejbe, nem észleltek mellékhatásokat szoptató nőknél. Szoptatás előtt mellbimbón az alkalmazása nem megengedett.
Referenciák:
Beth G Goldstein, MDAdam O Goldstein, MD, MPH: General principles of dermatologic therapy and topical corticosteroid use (UpToDate)
Teasdale EJ, Muller I, Santer M.
Carers' views of topical corticosteroid use in childhood eczema: a qualitative study of online discussion forums (PubMed)
Kárpáti Sarolta: Bőrgyógyászat és venerológia
Gyires Klára, Fürst Zsuzsanna: Farmakológia