Helló nyár, helló melegkiütés
Ahogyan beköszöntenek a meleg nyári napok, nagyon gyakran láthatunk gyermekeinken és akár magunkon is melegkiütéseket. Az idei hőségriadós napokon mindkét gyermekemen megjelentek a kis kiütések, ez adta az ihletet, hogy kicsit utánanézzek az aktualitásoknak a témában.
Az alábbi bejegyzésben szó lesz arról, hogy mi okozza ezeket a zavaró kiütéseket, hogyan tudjuk őket felismerni, milyen típusait különböztetjük meg, mit tehetünk a gyógyulásunkért és mikor kell orvoshoz forduljunk.
Mi okozza a melegkiütést?
A melegkiütés, vagy orvosi nevén miliária a verejtékmirigyek kivezetőcsövének elzáródásával járó igen gyakori bőrbetegség. Az elzáródást a kifejezett izzadás következtében leváló hámsejtek, valamint a bőr baktériumai együttesen okozzák. Ennek következtében a képződő izzadság csapdába esik és kiütéseket, hólyagokat, esetenként gyulladást okoz a bőrben.
Kiket érint?
Mindenki bőrén előfordulhat kortól és nemtől függetlenül, de gyermekekben az éretlen verejtékmirigyeik miatt sokkal gyakoribb.
A legfontosabb hajlamosító tényezők a meleg, magas páratartalmú környezet, melegben végzett fizikai munka vagy sportolás, szoros, nem szellőző ruházat viselése, de megfigyelhetjük több napig tartó lázas állapotokban is.
Milyen típusai vannak?
A melegkiütésnek attól függően, hogy a bőr melyik rétegében történik a kivezetőcső elzáródása több típusát különböztetjük meg. A leggyakrabban előforduló két forma:
- kristályos melegkiütés
Ennél a formánál a verejtékmirigyek kivezetőcsövének felső szakasza záródik el, így a bőr felszínén vízcseppszerű apró hólyagok jelennek meg. A hólyagoknak a fala könnyen lesodródik, ezért hámlást láthatunk, de ezen kívül egyéb panaszt nem okoznak. Leggyakrabban újszülötteken, valamint mérsékelt égövből trópusi környezetbe utazó felnőtteken jelenik meg. Újszülötteknél a fej, nyak és a törzs felső felén, míg felnőtteknél főleg a törzs bőrén jelentkezik.
- vörös “klasszikus” melegkiütés
Ez a leggyakrabban előforduló típus, mely során az elzáródás a kivezetőcsövek középső szakaszát érinti. Tűszúrásnyi méretű, egymástól elkülönülő élénkvörös kiütéseket, néha apró hólyagokat láthatunk, melyek a szőrtüszők között helyezkednek el. Ezt fontos kiemelni, mert ha a kiütéseket a szőrtüszőknél látjuk, akkor szőrtüszőgyulladásról beszélünk, amit máshogyan kell kezelnünk. A melegkiütéseket viszkető, csipkedő érzés is kísérheti.
Gyermekeknél főleg a nyakon, tarkón, háton, a hónalj- és a lágyékhajlatok területén láthatjuk. Felnőtteken jellemzően a ruhával fedett, dörzsölésnek kitett bőrfelületeken jelentkezik. Gyakran megfigyelhetjük kötések, ragtapaszok alatt is.
Mit tegyünk és mit ne tegyünk?
Mindkét típus esetében a legfontosabb teendőnk, hogy csökkentsük az izzadás mértékét és kerüljük a további irritációt. Íme néhány tipp, hogy hogyan is segíthetjük ezt:
- lehetőleg ne tartózkodjunk extrém meleg környezetben több órán át
- viseljünk jól szellőző, pamut ruhaneműket, kerüljük a poliészter és nylon összetevőjű textileket
- az ideális terápiás hőmérséklet 21-22 °C, ilyen klímájú helyeket keressünk, hogy lehűtsük magunkat
- használhatunk hűsítő hideg vizes borogatást a kiütéses területre
- tusoljunk le langyos vízzel akár naponta többször is
- ne használjunk illatosított, habzó tusfürdőt, a legjobb a sima langyos vizes lemosás, ezzel elkerülhetjük a további irritációt
- törölközésnél óvatosan megdörzsölhetjük az érintett területet, ezzel segíthetjük a hámsejtdugók távozását
- ne kenjünk semmilyen viszketés elleni (a minden háztartásban fellelhető narancssárga dobozos antihisztamin gél teljesen hatástalan!), vagy száraz bőrre való krémet a területre, hagyjuk szellőzni
- a viszketés csillapítására calamine tartalmú gélt vagy tiszta lanolint alkalmazhatunk (a calamine tartalmú gélt „pruriced gel” néven szerezhetjük be a patikákban, a tiszta lanolint pedig a szoptatáskor használt bimbóvédő krémek tartalmazzák).
Mikor kell orvoshoz fordulnunk?
Az esetek nagy részében a melegkiütések a verejtékezés csökkentésével maguktól megoldódnak. Egyes szövődményes esetekben helyi szteroidos vagy antibiotikumos kezelés válhat szükségessé.
Ezekben az esetekben keressük fel a bőrgyógyászt:
- gennyes kis hólyagok jelentkeznek
- a kezdetben pontszerű kiütések összefolynak, és kiterjedt élénkvörös, megduzzadt foltokat látunk
- a verejtékezés csökkentésének ellenére több, mint egy hete fennállnak a tünetek, és nagyon viszketnek
Összegzésként elmondható, hogy a melegkiütés egy banális bőrbetegség, mely az izzadás mértékének csökkentésével magától megoldódik. Bár ijesztően nézhet ki, ritkán okoz komoly panaszokat. Ha gyermekeinkről van szó, mi, anyukák szeretünk mindenre azonnali gyógyírt találni. Ebben az esetben azonban a legjobbat azzal tesszük, ha nem kenünk rájuk semmit, csak szellőzni hagyjuk a bőrüket.
Referenciák:
Jami L Miller, MD: Miliaria (UpToDate)
www.mayoclinic.org
www.emedicine.medscape.com
www.healthline.com
Kárpáti Sarolta: Bőrgyógyászat és venerológia